Haber

Romanya Genelkurmay Başkanı: Rusya ile savaşa hazır değiliz

Washington merkezli siyasi haber gazetesi Politico’nun aktardığı habere göre, Romanya Genelkurmay Başkanı Vlad, ülkenin Rusya ile olası bir savaşa hazır olmadığını, bu nedenle diğer AB ülkeleriyle birlikte durumu düzeltmek için acil önlemler alması gerektiğini söyledi. .

Bu durumdan hem Romanya halkının hem de tüm Avrupa halkının kaygılı olması gerekiyor.“Vlad ayrıca Rusya’nın zaferinin Balkanlar’da gerilimin tırmanmasına yol açacağını savundu.

General Vlad ayrıca 35 yaşın altındaki kadın ve erkekler için gönüllü temel askeri eğitimi savundu ve Romanya’da zorunlu askerlik hizmetinin kaldırılmasını ordunun savaşa hazırlık eksikliğinin bir nedeni olarak nitelendirdi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius daha önce, Avrupa’nın gelecekte karşılaşacağı güvenlik sorunlarına karşı Almanya’nın kendisini savunmaya hazır olmadığı uyarısında bulunarak, Rusya ve diğer aktörlerin oluşturduğu tehditlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtmişti.

Rusya, hiçbir NATO ülkesine tehdit oluşturmadığını ancak kendi çıkarları açısından tehlikeli olabilecek eylemleri göz ardı etmeyeceğini defalarca vurgulamış, aynı zamanda eşit şartlarda diyaloğa açık olduğunu ve Batı’nın bu konuda harekete geçmesi gerektiğini ifade etmiştir. Avrupa’yı askerileştirme politikasından vazgeçin.

buldan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu