Yaşam

42. İstanbul Film Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 42.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’ndaki açılış töreniyle başladı. Ev sahipliğini Ali İhsan Varol’un yaptığı açılış töreninde, Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara Festivalin Sinema Onur Ödülleri ile teşekkür plaketleri takdim edildi.

Törende Altın Lale Ödülü için Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 11 sinema, Seyfi Teoman anısına verilecek En Güzel İlk Sinema Ödülü için yarışacak 4 sinema ve Ulusal Belgeselde yer alan sinemalar dikkat çekiyor. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarış sinemalarının ardından, Ulusal Kısa Film ve Ulusal Kısa Film kategorileri tanıtıldı. Nespresso Genç Jürisi tarafından belirlenecek Genç Ustalar Ödülü’ne aday gösterilen sinemalar da törende gösterildi.

42. İSTANBUL SİNEMA FESTİVALİ SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ

42. İstanbul Sinema Festivali’nin bu yılki ilk Sinema Onur Ödülü Kayhan Yıldızoğlu’na verildi. Tören gecesine katılamayan Kayhan Yıldızoğlu, torunu Zeynep Aybar tarafından ödüllendirildi. Ödülü İstanbul Sinema Festivali Direktörü Kerem Ayan takdim etti.

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü Nevra Serezli’ye verildi. Serezli, bu yıl festivalde restore edilmiş haliyle gösterilecek olan “İntikam Meleği – Kadın Hamleti” ile de festivale konuk olacak. Nevra Serezli’ye ödülünü oyuncu Metin Akpınar takdim etti.

FESTİVAL ‘İRÇİN’ SİNEMASI İLE BAŞLADI

Törenin ardından Charlotte Regan’ın yönettiği “The Combatant” filmi gösterildi. “Horrible”, Sundance Film Festivali’nde Dünya Sinema-Drama kategorisinde Büyük Komite Ödülü’nü kazandı.

84 ÜLKEDEN 163 SİNEMA GÖSTERİLECEK

Festival kapsamında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült eserlere, usta yönetmenlerin son sinemalarından yeni keşiflere, klasiklerden zımni hazinelere kadar 84 ülkeden 160 yönetmenin toplam 163 filmi gösterilecek. 7-18 Nisan ortası.

Festivalin bu yılki gösterimleri 6 salonda yapılacak: Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7), Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu